Blog

Çocuk cerrahisinin önemini ve gelişmelerini paylaşıyoruz. Sağlıklı bir gelecek için yazılarımızı keşfedin.


Sünnetten Sonra Bebeğimin Pipisi Küçük Gözüküyor! 

Gömük Penis Nedir? (Gömülü Pipi Nedir?)

Sünnetten sonra küçülmüş gibi gözüken penis
Yağlanmaya bağlı gömük penis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Sünnetten sonra bebeğimin pipisi küçük gözüküyor veya içine kaçıyor” diye düşünüyor olabilirsiniz. Eğer bebeğinize veya çocuğunuza doktor tarafından mikropenis (küçük penis) tanısı konulmamışsa muhtemelen burada gömük penis durumu söz konusudur.

Gömük penisin bir kaç tipi olsa da en çok gördüğümüz tipini kısaca şöyle özetleyebiliriz. Penis kökü karın duvarındaki başlangıç noktasına yapışıktır ve sabittir. Derinin altındaki yağ dokusu ne kadar fazlaysa cilt o kadar yukarı kalkar. Penis kökü sabit olduğundan, cilt yukarı kalktığında; penis yağ dokusunun içinde, yani, göreceli olarak aşağıda kalır. Henüz sünnet yapılmamış penis başında deri olduğundan bu deri de yukarı ilerler ve deri içinde penis olmadığı fark edilmez. Sünnetli çocuklarda ise penis başında deri yoktur. Böylece, penis başı cilde göre aşağıda, yağ tabakasının içinde kalır. Penis boyu da kısalmış gibi gözükür. Bu yüzden aileler “Sünnetten sonra bebeğimin pipisi küçük gözüküyor veya pipi içine kaçıyor” diye düşünmeye başlarlar. Aslında bu durum endişelenecek bir durum değildir.

Çocuğunuzun kasık bölgesindeki yağ tabakası hep aynı oranda kalmaz. Bebeğinizin veya çocuğunuzun kasık bölgesindeki yağ tabakası azaldığında, cilt penis başlangıç yerine yaklaşacaktır. Böylece normal boyunu gösterecek hale gelecektir. Özellikle yenidoğan döneminde yapılan sünnetlerde, bebekte henüz cilt altı yağ dokusu henüz yeterince kalınlaşmamışken, penis sonraki aylara göre daha uzun gözükür. Bebekte cilt altı dokusu kalınlaşmaya başlayınca penis kısalmış gibi durur. Özellikle bunu gözlemleyen diğer aile fertleri de “sünnetten sonra bebeğimin pipisi kısaldı” diye düşünmeye başlar. İşte bu yüzden de etraftan “Küçükken sünnet yaptırma, pipisi küçülür” cümlesini sıkça duymuşuzdur. Ancak bu durum tamamen yanlış algılamadır. Yağlama azalınca yine gerçek boyu görünür hale gelecektir. Yine kilolu büyük çocuklarda da kilo verilmesi durumunda penis boyu daha uzun gözükecektir. Yine de “Sünnetten sonra bebeğimin pipisi normal gözükmüyor” diye düşünüyorsanız, mutlaka bir çocuk cerrahı veya bir çocuk üroloğu ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Gömük penis ile ilgili daha detaylı bilgi için Gömük Penis başlıklı yazımıza tıklayabilirsiniz.


Çocuk Cerrahisi Kliniği

Op. Dr. Tuba Dikmen GÜLSER, Çukurambar Ankara'da çocuk cerrahisi kliniğinde hizmet vermektedir. Çocuk cerrahisi doğumdan erişkin yaşa kadar 0-18 yaş grubu çocuklarla ilgili tüm cerrahi işlemleri kapsamaktadır.

Op. Dr. Tuba Dikmen Gülser'e aittir. Tüm Hakları Saklıdır.

0 505 024 45 00