Çocuk Cerrahisi Ankara

HİPOSPADİAS

HİPOSPADİAS (PEYGAMBER SÜNNETİ / YARIM SÜNNETLİLİK / DOĞUŞTAN SÜNNETLİLİK)

 

Hipospadias Nedir? Tipleri Nelerdir?

Penisin tepesinde olması gereken idrar deliğinin daha aşağıda bir yerde olmasına hipospadias denir. İdrar deliği, olması gereken yerin hemen altında olabileceği gibi, penisin ortasında, torbaların önünde veya daha da aşağıda, makata yakın yerde bile olabilir. Hipospadiasın derecelendirilmesi bu yerleşim yerlerine göre yapılır. Bu delik ile penis ucu arasındaki bölgede idrar kanalı tam olarak oluşmamıştır. Hipospadiasta idrar deliği olması gereken yer olan penis başına ne kadar yakınsa başarı şansı o kadar artar. İdrar deliği penis başından uzaklaştıkça başarı oranı düşer, cerrahi tedavi güçleşir. Hipospadiasta idrar deliğinin yerleşimine ek olarak, çoğu kez sünnet derisinin ön tarafı da gelişmemiştir. Sünnet derisi penisin sadece arka kısmında bulunmaktadır. 

Hipospadias Dereceleri
Hipospadias Tipleri

 

Kordi Sorunu / Penis Eğriliği

Bazen kordi olarak adlandırılan, penisin sertleşmesi sırasında oluşan eğrilik de görülebilir. İdrar deliği penis ucundan uzaklaştıkça, kordi adı verilen bu eğriliğin derecesi de artar. Hipospadias ameliyatında en önemli konulardan biri de bu eğriliğin düzeltilmesidir.

Hipospadias ve kordi
Kordi / Penis Eğriliği

 

 

Hipospadias Neden Olur? Ne Sıklıkta Görülür? Tipleri Nelerdir?

Hipospadias

/get-nolvadex-uk.html”>Buy Nolvadex UK

, doğumsal bir durumdur. Oluşumu için pek çok neden olduğu ileri sürülmektedir, ancak bu durumun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Her 300 erkek çocuktan birinde görülür. Daha çok hafif tip olan idrar deliğinin penis başına yakın olduğu tip görülür. Doğumdan sonra yapılacak dikkatli bir fizik muayene ile tanı kolaca konulabilir.

Özellikle idrar deliğinin penis başından uzak olduğu hipospadias hastalarında beraberinde böbrek ve idrar yolları ile ilgili anomali görülme ihtimali de artar. Ağır tipli hipospadias hastalarında inmemiş testis birlikteliği varlığı, hastada cinsel farklılaşma durumlarından şüphelenmemize yol açar.

Hiposadias Tedavisi

Hipospadiasın tedavisi cerrahidir. Çocuğun cinsel kimliğini keşfettiği dönem olan 2-6 yaş arasında (fallik dönem), penise yapılacak ağrılı işlemleri yapmak doğru değildir. Bu yüzden 2 yaşından önce, tercihen 1 yaşında, operasyon yapılır. Bezli dönemde yapılacak bu cerrahi müdahalenin bakımı da daha kolaydır.

Ameliyatta ana amaç idrar deliğinin penisin ucuna getirilmesidir. Varsa, penisteki eğrilik (kordi) de mutlaka düzeltilmelidir. Hipospadiası olan çocuklarda ameliyattan önce kesinlikle sünnet yapılmamalıdır. Çünkü ameliyatta çoğu ke sünnet derisi yeni oluşturulacak idrar kanalını desteklemek için yama olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte çoğu zaman ameliyat sırasında hipospadias ameliyatına ek olarak sünnet de yapılır. 

Hipospadias ameliyatı, tipe göre, günübirlik veya daha uzun süreli yatış şeklinde olabilir. Ameliyat sonrası üçüncü ya da beşinci gün pansumanı açılır. Sonda konulan durumlarda genellikle yedinci günde sondası çekilir. Bazı durumlarda bebeklerde çift bez kullanılarak sondasıyla beraber eve gönderilebilir. Büyük çocuklarda da idrar sondası ile taburcu edilecekse, sonda penis başına yakın olarak kesilir. Çocuk oluşturulan bu yol ile idrarını yapabilir.

 

Ameliyat Sonrası Fistül

Cerrahi Komplikasyonlar

Daha önce hipospadias nedeniyle cerrahi girişim uygulanmış çocuklarda başarı oranı hiç uygulanmamış olanlara göre daha düşüktür. Hipospadias ameliyatından sonra en sık karşılaşılan sorun fistül gelişimidir. Fistül

, yeni yapılan idrar deliğinden farklı bir noktadan da idrar gelmesi durumudur. Bunun nedeni yeni yapılan idrar kanalındaki dikişlerin açılmasıdır. Bu durum oluşursa, 6 ay herhangi bir müdahalede bulunmak doğru değildir.

Yeni oluşturulan idrar deliğinde darlık, zor işeme, peniste eğrilik de sık gördüğümüz ameliyat sonrası oluşabilecek diğer problemlerdendir.

İlgili yazılar:

Ameliyattan Önce Sizi ve Çocuğunuzu Ne Bekliyor?

Sünnet Bakımı / Sünnet Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir? Sünnetten Sonra Bizi Neler Bekliyor?

Call Now Button0 505 024 45 00