Göbek Granülomu (Umblikal Granülom) ve Göbek Polibi (Umblikal Polip)

Göbek Granülomu ve Göbek Polibi

Göbek Granülomu (Umblikal Granülom) Nedir?

Doğumu takiben göbek, 1-3 hafta içinde düşer. Bebeğinizin göbeği düştükten sonra bu gölgeyi dikkatlice izlemeniz gerekir. Enfeksiyon ve kanama bu bölgede gelişebilen, akla gelen ilk sorunlar olsa da, umblikal granülom ve polip de akıldan çıkarılmamalıdır. Göbek bağı (kordon) düştükten sonraki ilk birkaç hafta içinde bu bölgede oluşan, nemli, parlak, kırmızımsı, üzeri dalgalı küçük doku büyümesine göbek granülomu (umblikal granülom) denir. Toplumda granülom ile karşılaşma sıklığı her 500 bebekte 1’dir. Genellikle ailelerin hastaneye başvuru nedeni bebeğin zıbınında oluşan sarımsı lekelenmedir. Göbek düştükten sonraki ilk birkaç gün bu lekelenme normaldir. Eğer daha uzun bir zaman devam ediyorsa bir çocuk cerrahına başvurulması gerekir.

umblikal granülom
Umblikal Granülom

Göbek Polibi (Umblikal Polip) Nedir?

Göbek polibinde , göbekten dışarı doğru çıkan yuvarlak, parlak, kırmızı renkli bir doku vardır. Kendiliğinden veya gümüş nitrat tedavisiyle kaybolmaz. Bu yüzden muayenehane koşullarında cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

göbek polipi

Umblikal Polip

Göbek Granülomu Neden Olur?

Normalde göbek bağı düşerken genellikle kurur ve herhangi bir komplikasyon olmadan düşer. Göbek bağı  düştükten sonra da göbek deliğinde küçük bir “güdük” kalır. Ancak bazen, güdük yerinde farklı bir doku oluşur. Göbek granülomu, kordon düştükten sonra iyileşirken oluşan yara dokusu gibidir. Bu durumun ne annenin hamileliğinde yedikleriyle ve davranışıyla, ne doğumda göbeğin kesilme yeriyle, ne doğumu yaptıran ebe veya doktorla, ne de annenin bebeğe uyguladığı bakımla ilgisi yoktur.

Göbek Granülomu ve Polibi Tedavisi

Göbek Granülomu Neden Tedavi Edilir?

Umblikal granülom veya polip farkedildiğinde muhtemelen zıbını kirleten lekelenme dışında herhangi bir probleminiz olmayacaktır. Ancak geç fark edilen veya ihmal edilmiş hastalarda bölgesel veya tüm vücudu kapsayan enfeksiyonlar oluşabilir. Bu yüzden görüldüğünde mutlaka tedavi edilmelidir.

Göbek Granülomu ve Göbek Polibi Nasıl Tedavi Edilir?

Granülom için muayenehane / poliklinik koşullarında gümüş nitrat uygulaması yeterlidir. Bazen bu uygulamayı bir kaç defa tekrarlamak gerekebilir. Uygulama esnasında bebeğiniz herhangi bir ağrı hissetmez, canı yanmaz. Gümüş nitrat uygulamasından sonra göbek çevresinde bir siyah alan meydana gelebilir. Bu durum birkaç hafta içerisinde normale döner. Akıntı gümüş nitrat tedavisine rağmen devam ediyorsa, mevcut problem polip olabilir. Umblikal polip tedavisi de yine muayenehane / poliklinik koşullarında yapılır. Polibin dip kısmından bağlanarak çıkarılması gerekir. Bu tedavinin uygulanması da bebeğinizde ağrı ve acıya yol açmaz.

Göbek Granülomu ve Polibinde Tedavi Sonrasında Evde Bakım

Tedavi sonrasında göbek deliğini temiz ve kuru tutmalısınız. Göbek deliğinin hava ile teması kesilmemeli, üzeri havasız kalacak şekilde kapatılmamalıdır. Özellikle bebek bezinin önünü göbek deliğini kapatmayacak şekilde aşağı doğru yuvarlayarak bağlamalısınız. Ayrıca göbek iyileşene kadar bebeğinize banyo yaptırmaktan kaçınmalısınız.

Göbek Granülomu / Polibinde Ne Olursa Endişelenmelisiniz

Tedavi sonrasında çoğu zaman komplikasyon görmeyiz. Ancak bir granüloma aşağıdakiler gibi başka belirtiler de eşlik ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız:

  • 38 °C’den fazla ateş,
  • Granülom etrafında kanama,
  • Granülom çevresinde şişme veya kızarıklık,
  • Göbek deliği çevresinde ağrı veya hassasiyet,
  • Göbek deliğinden kötü kokulu akıntı.

Umblikal granülomu erken teşhis etmek ve tedaviye gecikmeden erken başlamak, daha hızlı bir iyileşme sağlayacaktır.

Çocuk Cerrahisi Kliniği

Op. Dr. Tuba Dikmen GÜLSER, Çukurambar Ankara'da çocuk cerrahisi kliniğinde hizmet vermektedir. Çocuk cerrahisi doğumdan erişkin yaşa kadar 0-18 yaş grubu çocuklarla ilgili tüm cerrahi işlemleri kapsamaktadır.

Op. Dr. Tuba Dikmen Gülser'e aittir. Tüm Hakları Saklıdır.

0 505 024 45 00