Çocuk Cerrahisi Ankara

DİL BAĞI – DİL BAĞI TEDAVİSİ

Dil bağı nedir?

(Hipertrofik Frenilum Liguale / Kısa Frenilum Linguale /Ankiloglossi / Tongue Tie)

Bebekler doğmadan önce, henüz anne karnındayken; dil, ağız tabanına yapışık haldedir. Doğuma doğru dil ağız tabanından ayrılır. Bazen ayrılmadan sonra

buy levitra cheap

, burada dili ağız tabanına bağlayan bir bağ kalır. Buna “dil bağı” denir. Dil bağı tedavisi her zaman cerrahidir.

Dilin birçok görevi vardır. Bunlara yutma, emme, tat alma, çiğnemede dişlere yardımcı olma, ağız içini temizleme, konuşmada harflerin söylenişi ve ağız içine alınan havanın ısıtılmasını örnek verebiliriz. Dildeki bu bağ dilin hareketlerini kısıtladığından, bu görevler de kısıtlanmış olur.

Dil bağı olan bebekte emme
Şekil 1a-Dilin normal pozisyonu-Etkili emme ve Şekil 1b- Dil bağında emme

Bebeklerde Dil Bağı

Bebeklerde, dilin meme başını iyi kavrayamaması yüzünden (Şekil 1b) bu problem karşımıza sıklıkla, emmenin yeterince iyi olmaması olarak çıkarken; daha ciddi durumlarda

Şekil 2

Çocuklarda Dil Bağı

Dil bağı olan çocuklarda dilin temizleme görevi yeterli yapılamaz. Bu yüzden dil bağı varlığı ağız hijyeninde bozulma, kötü ağız kokusu ve diş çürüklerine yol açabilir. Yine dil şeklinde bozulma, dilin ucunun çatallı şekilde ikiye ayrılması görülebilir (Şekil 3). Tüm bunların bir araya gelmesi ise çocuklarda sosyalleşme problemleri ve psikolojik problemler oluşturabilir. Problemlerin derecesi ve çeşidi, dil bağını tipine göre değişiklik gösterir.

Ankiloglossi çatal dil
Şekil 3

Dil Bağı Tedavisi Nasıl Yapılır ? Dil Bağı Ameliyatı Nasıl Yapılır? Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Dil altı bağına tanı konulur konulamaz müdahale etmek gerekir. “Konuşmaya başlasın, problem olursa müdahale yapılır” yaklaşımı artık günümüzde kabul gören bir yaklaşım değildir. Dil altı bağına yapılan müdahale bebeklerde çoğu zaman ameliyathaneye ihtiyaç duyulmadan, poliklinik şartlarında, anestezisiz kolayca yapılmaktadır. İşlemden sonra hafif bir kanama olabilse de bu kanama kısa zaman içinde kendiliğinden duracaktır. İşlemden hemen sonra bebek beslenebilir.

Çocuk büyüdükçe bu bağ kalınlaşır ve sertleşir (Şekil 4). Dokunun kalınlaşması damarlanmanın da artması demektir. Bu yüzden işlem sonrası dil altına dikiş koymak gerekebilir çünkü fazla damarlı dokuda kanama kontrolü zorlaşır,  İşlem ağız içinde olacağından, işlem esnasında çocukların ağzını rahatça açmaları da beklenemez. Anestezi yapılmadan işlem yapmak çocukları psikolojik olarak etkileyebilir. Bu yüzden dil bağı operasyonunu bebeklik döneminden sonra işlemin ameliyathanede ve anestezi altında yapmak şarttır.

tedavisi öncesi
şekil 4

Dil bağı, konuşmaya başlamış çocuklarda ise konuşma bozuklukları ile karşımıza çıkar. Bununla birlikte, dil bağı konuşmada gecikme veya hiç konuşamamaya neden olmaz. Çocuklar kelimeleri ağızlarında yuvarlayarak konuşurlar ve özellikle “ “d, l, r, s, t, z” harflerini söylemekte zorlanırlar.

Ayrıca konuşma başladıktan sonra çoğu zaman, sadece ameliyat etmek, konuşmanın düzeltilmesine yeterli değildir; çünkü dil bu harfleri yanlış şekliyle çıkarmaya alışmıştır. Bunun düzeltilmesi için dil altı bağı ameliyatı sonrası, hasta için konuşma terapisi de gerekir. Bu yüzden dil bağı tedavisi, dil bağı saptanır saptanmaz yapılmalıdır.

Dil Bağı Tedavisi

Operasyon, küçük bebeklerde poliklinik koşullarında 1-2 dakika kadar, daha büyük bebek ve çocuklarda ise ameliyathanede 5-10 dakika kadar sürer. Operasyon için bebeklerde çoğu zaman genel anesteziye ihtiyaç kalmaz, buna karşılık, operasyon çocuklarda hemen her zaman genel anestezi iledir. İşlemden sonra dilin altında görülen beyazlık iltihaplanma değildir. Dil bağı tedavisi sonrası işlem yapılan bölge ıslak olduğu için, bu bölgede oluşması gereken yara iyileşmesi kabuk şeklinde değil

http://www.beritjung.de/css/ohne-rezept/index.html%3Fp=66.html

, aftlarda olduğu gibi beyaz gözükür (Şekil 5).

Dil bağı tedavisi sonrası
Şekil 5

 

İlgili yazı : GÖBEK GRANÜLOMU VE GÖBEK POLİPİ

Call Now Button0 505 024 45 00