Sünnet Sorunları Nelerdir? | Sünnet Sonrası Komplikasyonlar Nelerdir?

Sünnet Sorunları Nelerdir? | Sünnet Sonrası Komplikasyonlar Nelerdir?

Sünnet Kabusa Dönüşmesin!

Sünnet sorunları

Kanama

Sünnet sorunları (sünnet komplikasyonları) denildiğinde akla ilk önce kanama gelir. Kanama bebeklerde bezini batıracak şekildedir. Çocuğunuzun pipisinden süzülen, damla damla akan şekilde olan kanamalardır. Bezdeki lekelenmeler veya aktığını görmediğiniz kan görüntüleri için endişelenmenize gerek yoktur. Bu görüntü daha çok lekelenme olarak tanımlanır. Aktif olan kanamalar için mutlaka sünneti yaptırdığınız doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Komplikasyonlar içinde kanama ihtimalini yükselten hemofili hastalığında sünnetten kaçınmak gerekir. (Hemofilide kanın pıhtılaşmasında, kanamanın vücut tarafından durdurulmasında sorun vardır) Ancak toplumumuzda bunu yapmak pek de mümkün olmamaktadır. Bu sebeple, hemofili hastalığı olan hastalarda mutlaka gerekli tedbirler en yüksek seviyede tutularak, takipli bulunduğunuz çocuk hematoloji kliniğinin önerileri doğrultusunda, sünnet yapılmalıdır.

Enfeksiyon

En sık görülen sünnet sorunları içinde kanamadan sonra gördüğümüz 2. sıklıktaki komplikasyon enfeksiyonlardır. Enfeksiyon, uygun ortamda yapılmayan sünnetlerden sonra olabilir. Bunun dışında, sünnetten sonra yara yerinin bakımında yapılan bazı hatalar da enfeksiyona neden olabilir. Özellikle sünnet esnasında temizliğe dikkat edilmemesi, sünnet sonrası yarayı aşırı temizlemek, çok sık dokunmak, yara temizliğini el hijyenine dikkat etmeden yapmak gibi yapılan hatalarda enfeksiyon görülebilir.

Hem kanama hem de enfeksiyonun geri dönüşü vardır. İki durumu da tedavi edilebilen sünnet sorunları olarak sayabiliriz. Burada asıl önemli olan kanamayı veya enfeksiyonu fark etmektir. Bu durumda hızlıca doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Daha Az Görülen Komplikasyonlar

Sünnet ve kanama dışında yara yerinde açılma , yetersiz sünnet yapılması, sünnet esnasında fazla miktarda deri alınması, sünnet hattında büzüşerek iyileşme, penis başı ve penis gövdesi arası köprüler gibi daha nadir görülen komplikasyonlar da olabilir. 

Hatalı sünnete bağlı sünnet sorunları çocuğunuzun erişkin döneminde cinsel sorunlar yaşamasına neden olabilir. Bu yüzden çocuğunuzun sünnetinde problem olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka çocuk cerrahisi veya çocuk ürolojisi uzmanına başvurmanızı tavsiye ederiz.

Sünnet komplikasyonlarına etki eden faktörler

  • Sünneti yapan doktorunuzun tecrübesi,
  • Sünnet yapılan ortamın uygun koşullarda olup olmaması,
  • Çocuğun yaşı, kilosu,
  • Sünnet sonrası yara bakımının doğru yapılıp yapılmaması,
  • Çocuğun iyileşme sürecindeki uyumu,
  • Çocuğun travmalardan uzak tutulması,
  • Cildin yaralanmalara verdiği tepki, iyileşme hızı,
  • Eşlik eden hastalıklar, kullanılan ilaçlar gibi pek çok faktör tarafından belirlenir.

Bu faktörler içinden, doktor ve ortam seçiminizin doğru yapılması ve sünnet sonrası yara bakımını doktorunuzun önerileri doğrultusunda yapmanız, görülebilecek sünnet sorunları riskini en aza indirecektir.  

İlgili yazılar: Yenidoğan Sünnetinin Avantajları Nelerdir?Sünnetten Sonra Bebeğimin Pipisi Küçük Gözüküyor!

Çocuk Cerrahisi Kliniği

Op. Dr. Tuba Dikmen GÜLSER, Çukurambar Ankara'da çocuk cerrahisi kliniğinde hizmet vermektedir. Çocuk cerrahisi doğumdan erişkin yaşa kadar 0-18 yaş grubu çocuklarla ilgili tüm cerrahi işlemleri kapsamaktadır.

Op. Dr. Tuba Dikmen Gülser'e aittir. Tüm Hakları Saklıdır.

0 505 024 45 00